Čiarka pred spojkou ALEBO

V slovenčine sa čiarka pred spojkou „alebo“ nepíše, ak nie je potrebné zvýrazniť kontrast alebo vylučovací význam medzi časťami viet. Všeobecne platí, že čiarka sa používa na oddelenie samostatných častí viet, na označenie odchýlky alebo na vyjadrenie pauzy vo vete.

Napríklad:

  1. „Chcel by som ísť na koncert, alebo do kina.“ (čiarka nepotrebná)
  2. „Bola to tvrdá práca, alebo skôr drina.“ (čiarka potrebná na zvýraznenie kontrastu)

Avšak, v slovenskej gramatike môžu byť pravidlá ohľadom používania čiarok dosť komplikované a závisia od konkrétneho kontextu.

Príklad použitia čiarky pred alebo

Čiarka pred spojkou „alebo“ môže byť použitá v niekoľkých situáciách:

  1. Ak chcete zvýrazniť kontrast alebo vylučovací význam medzi časťami vety.Príklad: „Bola to skutočne ťažká práca, alebo skôr drina.“V tomto prípade, čiarka pred „alebo“ zvýrazňuje kontrast medzi „ťažkou prácou“ a „drinou“.
  2. Ak je pred spojkou „alebo“ vložená vedľajšia veta.Príklad: „Chcel by som ísť na koncert, ktorý je dnes večer, alebo do kina.“V tomto prípade, čiarka pred „alebo“ oddeluje vedľajšiu vetu („ktorý je dnes večer“) od zvyšku hlavnej vety.

Príklad kedy nepoužiť čiarku pred spojkou alebo

Na druhej strane, čiarka sa nepoužíva pred spojkou „alebo“, keď:

  1. Spája jednoduché možnosti alebo alternatívy.Príklad: „Chcem jesť jablko alebo pomaranč.“V tomto prípade, „alebo“ spája dve jednoduché možnosti („jablko“ a „pomaranč“), a preto pred ním čiarka nie je potrebná.
  2. Je súčasťou spojovacieho výrazu.Príklad: „Nech je to tak alebo onak, musíme sa rozhodnúť.“V tomto prípade, „alebo“ je súčasťou spojovacieho výrazu („tak alebo onak“), a preto pred ním čiarka nie je potrebná.

Pevne verím, že vám tento článok pomohol a už viete, kedy sa používa čiarka pred alebo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.