Nato alebo na to – ktoré je správne?

Slovenčina je nádherný, no zároveň zložitý jazyk, ktorý skrýva mnoho jemností a odlišností. Jedným z týchto komplikovaných aspektov je aj pravopis. Dnes sa zameriame na jednu konkrétnu dilemu, a to dilemu medzi „nato“ a „na to“.

Na to je správne

Pravopisná norma jasne určuje, že v tomto prípade by malo byť správne písané „na to“ ako dve samostatné slová. Táto forma sa používa, keď sa „na“ používa ako predložka a „to“ je zámeno. Napríklad: „Nemôžem sa na to pozrieť.“ alebo „Odpovedala na to otázkou.“

Nato je nesprávne

Naopak, „nato“ ako jedno slovo v slovenčine neexistuje. Napriek tomu sa v bežnej komunikácii často vyskytuje, najmä v online prostredí. Táto forma je však nesprávna. Je to pravdepodobne spôsobené rýchlym písaním, nevedomosťou pravidiel alebo jednoducho prehliadnutím.

Ukážkové vety s použitím na to a nato:

Správne: „Som pripravený na to, aby som sa pustil do práce.“
Nesprávne: „Som pripravený nato, aby som sa pustil do práce.“

Správne: „Musíme reagovať na to, čo sa deje.“
Nesprávne: „Musíme reagovať nato, čo sa deje.“

Správne: „Mám názor na to, ako by sme mali postupovať.“
Nesprávne: „Mám názor nato, ako by sme mali postupovať.“

Takže, keď budete ďalšie krát písať a zastavíte sa pri dileme „nato“ alebo „na to“, pamätajte si, že správna voľba je vždy „na to“ ako dve samostatné slová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.