Svatba alebo svadba? Ktoré je spisovne?

Svadba je v slovenčine spisovne. Slovo svatba v slovenskom slovníku neexistuje.

Svadba je spisovne

Svadba je udalosť, ktorá predstavuje súhrn obraddných úkonov a zvykov pri vstupe do manželstva.

Sobáš dvoch ľudí teda môžeme nazvať svadba (nie svatba).

Svatba je nespisovne

V dnešnej slovenčine slovo svatba nenájdeme a tým pádom je nespisovné a nemali by sme slovo svatba používať.

Príklady použitia slova svadba:

  • Romantická svadba podľa vašich snov.
  • Svadba je udalosť, ktorú zažijete iba raz za život.
  • Kompetná svadba na kľúč.

Čo je svadba?

Svadba (nie svatba) je udalosť, pri ktorej sa dvaja ľudia spájajú v manželstve. Môže to byť katolícka, gréckokatolícka, evanjelická alebo svetská udalosť, ktorá sa môže konať v kostole, synagóge, sále alebo vonku.

Svadby sa často konajú po tom, ako sa dvaja ľudia dohodnú na spoločnom živote a chcú to zakotviť manželskou zmluvou. Prvým krokom je zvyčajne zaslanie žiadostí o ruku, po ktorom nasleduje príprava na svadbu.

Prípravy na svadbu môžu byť náročné a zahŕňajú mnoho rôznych úloh, ako napríklad výber miesta, oznámenie hostí, výber oblečenia a obradu, výber hudby a občerstvenia a plánovanie cestovania pre hostí.

Svadba je často sprevádzaná tradíciami a rituálmi, ktoré sa líšia v závislosti od kultúry a náboženstva páru. Napríklad v niektorých kultúrach je zvykom, že ženích dá neveste prsteň ako znak svojej lásky a oddanosti.

Svadba je výnimočný deň pre nevestu a ženícha, ale tiež pre ich rodiny a priateľov, ktorí sú pozvaní na túto udalosť. Je to deň plný radosti a emócií, ktorý sa často označuje ako jeden z najkrajších dní v živote páru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.