Online vs onlajn vs on-line: Ktoré je správne?

V súčasnej dobe sa vzhľadom na rozvoj internetu a digitálnej éry stretávame s mnohými novými slovami, ktoré sa vyskytujú najmä v online prostredí. Jedným z takýchto slov je „online“, no existuje viacero variant ako sa toto slovo správne píše. V tomto článku sa pozrieme na rozdiel medzi variantami online, onlajn a on-line a ktorá z nich je správna v slovenčine.

Slovo online

Slovo „online“ sa vyskytuje najmä v digitálnom prostredí a znamená „pripojený k internetu“ alebo „prebiehajúci v reálnom čase na internete“. V slovenčine sa môže tento termín správne písať ako „online“. Táto verzia je najrozšírenejšia a používa sa v rôznych kontextoch, napríklad:

  • Potrebujem sa pripojiť na online poradňu.
  • Mám online prezentáciu o nových technológiách.
  • Dnes si objednávam jedlo online.

Výraz „online“ má svoje korene v anglickom jazyku a pôvodne sa používal v kontexte „on the line“, teda „na čiare“. S nástupom internetu a digitálnej éry sa však jeho význam rozšíril na „pripojený k internetu“ alebo „prebiehajúci v reálnom čase na internete“. Dnes je tento termín všeobecne akceptovaný a používa sa v rôznych oblastiach, od online nakupovania až po online vzdelávanie a zábavu.

Pri písaní slova „online“ je dôležité dbať na to, aby sa písmená píšu bez diakritiky a písmená „l“ a „i“ sa nezamieňali. Správna forma slova by teda mala znieť „online“.

Slovo on-line

Verzia „on-line“ sa tiež často vyskytuje a v minulosti bola považovaná za správnu formu. Je to spojenie dvoch slov „on“ a „line“ a znamená „na čiare“ alebo „pripojený k telefónnej linke“. Táto forma sa však postupne stala zastaranou a dnes sa už používa menej. Príklady použitia by mohli znieť:

  • Potrebujem sa pripojiť na on-line bankovanie.
  • Musím zaplatiť on-line kupón na vstup na koncert.
  • Včera som hľadal informácie o nových knihách na on-line kníhkupectve.

Použitie varianty „on-line“ by malo byť v súčasnosti obmedzené, pretože sa už nezakladá na aktuálnej pravopisnej norme a slovníkoch. Táto verzia sa však v minulosti používala a môže sa ešte nájsť v niektorých dokumentoch a starších publikáciách.

Slovo onlajn

Poslednou variantou je „onlajn“, ktorá je zvyčajne používaná na internetových stránkach a v sociálnych sieťach. Táto verzia je však považovaná za nevhodnú a nesprávnu, keďže sa nezakladá na pravidlách slovenskej gramatiky. Použitie tejto varianty je však pomerne bežné a príklady použitia by mohli znieť:

  • Mám teraz stretnutie onlajn cez Zoom.
  • Našiel som super ponuku onlajn kurzov na jazyky.
  • Sledujem onlajn prenos z futbalového zápasu.

Na druhej strane, varianta „onlajn“ sa považuje za nesprávnu a neodporúča sa jej používať, pretože nie je súčasťou slovenskej pravopisnej normy. Vzhľadom na to, že je však v digitálnom prostredí pomerne bežne používaná, môže sa vyskytnúť aj v rôznych textoch a správach.

Zhrnutie

V slovenčine je správne používať verziu „online“. Varianty „on-line“ a „onlajn“ sú tiež používané, no prvá z nich je už zastaraná a druhá sa považuje za nevhodnú a nesprávnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.