České mesiace po slovensky (+ VIDEO)

Chcete vedieť ako sa povedia české mesiace po slovensky? Tu je tabuľka s českými mesiacmi a ich slovenskými názvami, spolu s vysvetlením ako vznikol názov daného mesiaca:

České mesiaceSlovenské mesiaceVysvetlenie
LedenJanuárPrvý mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „januarius“, ktorý bol pomenovaný po rímskom bohovi Janovi.
ÚnorFebruárDruhý mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „februarius“, ktorý bol spojený s rituálmi čistenia.
BřezenMarecTretí mesiac v roku. Názov pochádza zo slova „břečka“ (brušná dutina), pretože v tomto mesiaci sa často začína prejavovať jarné prebudenie prírody.
DubenAprílŠtvrtý mesiac v roku. Názov je odvodený z latinského slova „aprilis“, čo znamená otvorený, čo odkazuje na kvitnúce kvety a prírodu v tomto období.
KvětenMájPiaty mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „maius“, ktorý bol spojený s bohyňou Májou a oslavou kvetov a plodnosti.
ČervenJúnŠiesty mesiac v roku. Názov pochádza zo slova „červený“, čo odkazuje na červené kvety a plody, ktoré v tomto mesiaci dozrievajú.
ČervenecJúlSiedmy mesiac v roku. Názov je odvodený od latinského „julius“, ktorý bol pomenovaný po rímskom cisárovi Júliusovi Caesarovi.
SrpenAugustÔsmy mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „augustus“, ktorý bol pomenovaný po rímskom cisárovi Augustovi.
ZáříSeptemberDeviaty mesiac v roku. Názov pochádza zo slova „zářit“, čo odkazuje na stále teplé a slnečné dni tohto mesiaca.
ŘíjenOktóberDesiaty mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „october“, čo znamená ôsmy mesiac, keď sa počíta od marca, ako to robili Rímani.
ListopadNovemberJedenásty mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „novembris“, čo znamená deviaty mesiac v pôvodnom rímskom kalendári.
ProsinecDecemberDvanásty mesiac v roku. Názov pochádza z latinského „december“, čo znamená desiaty mesiac v pôvodnom rímskom kalendári.

Dúfam, že vám táto tabuľka a vysvetlenia pomôžu lepšie pochopiť české mesiace a ich slovenské ekvivalenty.

Nižšie nájdete video: Mesiace po česky a po slovensky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.